چگونه گرفتگی لوله جاروبرقی را باز کنیم؟

گرفتگی لوله جاروبرقی

در برخی از اوقات به وجود آمدن مشکلاتی چون کم شدن قدرت مکش جاروبرقی و گرفتگی لوله و فیلتر در دستگاه می‌تواند عملکرد کلی جاروبرقی را مختل کرده و دردسرهایی را به دنبال داشته باشد.

اگر قدرت مکش جاروبرقی شما نیز بسیار ضعیف شده و به خوبی و سریع آشغال‌های منزل را جمع نمی‌کند، به طور معمول این ایراد و مشکل به خاطر گرفتگی لوله جاروبرقی و یا انسداد در سایر قطعات مرتبط با عملکرد مکش دستگاه می‌باشد.

از این رو برای رفع این مشکل جاروبرقی، باید قطعات لوله خرطومی دستگاه، شلنگ، فیلتر و کیسه جاروبرقی را چک و کنترل کنید و مشکل را رفع نمایید. در این مطلب قصد داریم که به بررسی ایراد و مشکل گرفتگی لوله جاروبرقی پرداخته و روش‌های رفع مشکل را بیان کنیم.

عیب‌یابی گرفتگی لوله جاروبرقی

لوله تلسکوپی جاروبرقی، لوله فلزی و محکمی است که به سر دستگاه متصل شده و ارتفاع آن را می‌توانید تنظیم نمایید. در ادامه این لوله جارو برقی، لوله خرطومی قرار داشته که پلاستیکی و قابل انعطاف می‌باشد. معمولاً به مرور زمان و استفاده از جاروبرقی، این ۲ لوله از آشغال‌های ریز، توده مو، پرز فرش، جوراب و… جمع شده و مسدود می‌شوند.

در صورتی که این دو لوله تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی مسدود شود و یا حتی به طور نسبی گرفته و کیپ شوند، شاهد مشکلاتی چون کاهش قدرت مکش در دستگاه و یا حتی عدم مکش جاروبرقی نیز خواهید شد.

البته همچنین ممکن است که لوله پارویی جاروبرقی نیز از آشغال، پرز و یا گردوغبار نیز مسدود شده باشد. از این رو برای رفع گرفتگی لوله جاروبرقی نیز باید این قسمت اصلی دستگاه را چک کرده و به رفع مشکل و انسداد جاروبرقی بپردازید.

لوله تلسکوپی

 

قابل ذکر است که عدم توجه به این مشکل و نادیده گرفتن این ایراد جاروبرقی می‌تواند به مرور زمان باعث آسیب رساندن به سایر قطعات دستگاه و مشکلات دیگر نیز شود. در واقع گرفتگی لوله جاروبرقی و عدم رفع سریع این مشکل باعث کاهش قدرت مکش دستگاه می‌شود.

اگر گرفتگی و انسداد در جاروبرقی رفع نشود، این امر به مرور زمان باعث تاثیر منفی بر عملکرد موتور جاروبرقی شده و باعث کاهش قدرت موتور و یا حتی خرابی و سوختن این قطعه نیز بشود.

نحوه تشخیص گرفتگی لوله جاروبرقی مربوط به کاهش قدرت مکش دستگاه و عملکرد جاروبرقی می‌باشد. از این رو توصیه می‌کنیم که در صورت مشاهده کاهش قدرت مکش در جاروبرقی، حتما لوله‌های خرطومی، تلسکوپی و پارویی در دستگاه را چک و کنترل کرده و هر نوع گرفتگی و انسداد دستگاه را رفع و برطرف نمایید.

روش‌های رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 

برای رفع گرفتگی لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی، ابتدا این قطعات را از دستگاه جدا و باز کنید.

سپس با استفاده از یک تکه چوب و یا یک سیخ، گرفتگی لوله خرطومی را بررسی و رفع کنید. همچنین لوله تلسکوپی را با استفاده از یک تکه چوب بررسی کرده و هر گونه گرفتگی و آشغال‌های جمع شده در لوله را رفع کنید.

می‌توانید از یک چراغ قوه و یا گوشی نیز برای چک کردن لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی نیز استفاده کنید. به کمک یک چراغ قوه در یک سر لوله نور را بتابانید و از سر دیگر لوله آن را چک و کنترل کنید.

 اجزای جاروبرقی

 

اگر لوله خرطومی از آشغال مسدود و کیپ شده باشد که نور چراغ را نمی‌توانید ببینید. اما اگر گرفتگی لوله جاروبرقی جزئی و کم باشد، نور چراغ را به صورت ناقص خواهید دید. از این رو می‌توانید به آسانی مشکل و ایراد در لوله تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی را چک و بررسی کرده و مشکل را رفع و برطرف نمایید.

برای رفع گرفتگی لوله پارویی جاروبرقی نیز این قطعه را از دستگاه باز و جدا کرده و میزان گرفتگی و انسداد را چک و بررسی کنید. می‌توانید مسیر هوا را در این قسمت باز کرده و تمام آشغال‌های جمع شده در این قسمت را جدا کنید تا گرفتگی لوله جاروبرقی برطرف شود.

توصیه‌های پیشگیرانه در رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 

لوله جاروبرقی

 
  • بررس جاروبرقی خیلی سریع مسدود شده و با پرز و مو کیپ می‌شود. سعی کنید بعد از هر بار استفاده از جاروبرقی، این قسمت دستگاه را تمیز کرده و آشغال‌های آن را جدا کنید.
  • لوله‌های تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی را نیز معمولا ماهیانه یک بار چک و بررسی کنید و گرفتگی‌های ایجاد شده در قطعات را رفع نمایید.
  • در هنگام خرید جاروبرقی، یک مارک و برند معتبر و با کیفیت را انتخاب کنید. چرا که در برخی از جاروبرقی‌های با کیفیت بالا، مشکل مسدود شدن و گرفتگی در قطعات به راحتی رخ نخواهد داد.
 

با انجام سرویس‌های دوره‌ای جاروبرقی، استفاده درست از آن و نگهداری مرتب دستگاه، می‌توان از بروز چنین مشکل و ایرادهایی در جاروبرقی جلوگیری کرد.

 

کلام آخر

 

در این مطلب به بیان علل شایع گرفتگی لوله جاروبرقی، مشکلات آن، نحوه تشخیص این ایراد و روش‌های رفع آن پرداختیم. اگر با انجام مراحل فوق، موفق به رفع مشکل دستگاه نشدید، می‌توانید با جاروپارو  تماس گرفته و تعمیر جاروبرقی خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید