7 علت خاک دادن جاروبرقی + راهکار رفع آن

علت خاک دادن جاروبرقی

شاید برای شما هم تا به حال پیش آمده باشد که در حین نظافت زمین خانه متوجه خاک دادن جاروبرقی شوید و ندانید که علت آن چیست. خروج خاک از جاروبرقی یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است پیش بیاید چرا که به جای تمیزتر شدن محیط خانه، همه چیز کثیف‌تر می‌شود و هوای ساختمان و سطوح مختلف از گرد و خاک پر می‌گردد. اگر درباره دلایل به وجود آمدن این مشکل چیزی نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

   

دلیل خاک دادن جاروبرقی چیست؟

جاروبرقی‌های موجود در بازار به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می‌شود که نوع صنعتی آن بسیار بزرگ، سنگین و قدرتمند است تا بتواند آشغال‌های زیاد موجود در کارگاه‌ها و مکان‌ها بزرگ را به درون خود بکشد. این در حالی است که جاروبرقی‌های خانگی بسیار کوچک‌تر و محدودتر هستند و برای نظافت خانه‌ها مناسبند. میزان مکش و قدرت موتور به اندازه‌ای است که دستگاه قادر به انجام نظافت خانگی و معمولی باشد.

خارج شدن خاک از جاروبرقی خانگی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که در صورتی که به آن توجه نشود آسی بیشتری را به دستگاه وارد می‌کند و باید برای تعمیر جاروبرقی خود اقدام کنید. از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. پر بودن کیسه جاروبرقی

تمامی آشغال‌هایی که توسط جاروبرقی جمع می‌شوند، توسط مکش ایجاد شده به کیسه منتقل می‌گردد. این کیسه‌ ( چه دائمی یا چه یک بار مصرف) ظرفیت محدودی جهت جمع‌آوری آشغال دارد و پس از آن گرد و خاک‌های داخل کیسه که نسبتا سبک‌تر هستند از داخل کیسه پراکنده می‌شوند و به بیرون از جاروبرقی می‌روند. در صورت بی توجهی به این موضوع، کاربر به تدریج با خاک دادن جاروبرقی مواجه خواهد شد.

جهت جلوگیری از بروز این مشکل تنها لازم است که هرچند وقت یک بار میزان آشغال‌های موجود در داخل کیسه جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت پر بودن بیش از نیمی از ظرفیت آن را تعویض یا تمیز کنید.

نکته: انتشار گرد و خاک در داخل جاروبرقی و محیط خارج از آن، باعث می‌شود که این گرد و خاک به قسمت موتور دستگاه منتقل شود. این مساله می‌تواند باعث سوختن موتور و از بین رفتن کارایی کلی جاروبرقی شود و حتما باید برای تعمیر جاروبرقی خود از یک تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

  علت خاک دادن جاروبرقی    

2. پاره بودن کیسه

در برخی از مواقع کیسه جاروبرقی پر نیست اما باز هم از جاروبرقی خاک زیادی به هوای بیرون منتقل می‌شود. در این حالت احتمال پاره بودن کیسه جاروبرقی بسیار بالاست خصوصا اگر کیسه آن یک بار مصرف و نازک باشد. جارو کشیدن آشغال‌های تیز و برنده‌ای چون خرده شیشه، از مهم‌ترین دلایل پاره شدن کیسه است. برای رفع این مشکل راهی به جز تعویض کیسه ندارید.

 

3. کثیف بودن فیلتر

فیلتر جاروبرقی وظیفه دارد که از ورود گرد و خاک موجود در داخل جاروبرقی به موتور و محیط بیرون دستگاه جلوگیری کند. این قطعه علاوه بر اینکه عمر موتور را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، از حاد شدن بیماری‌های تنفسی و عود کردن حساسیت‌های پوستی و تنفسی جلوگیری می‌نماید.

با رد شدن هوا از میان لایه‌های فیلتر، ذرات معلق جذب می‌شود و تا حد زیادی آلاینده‌ها به بیرون منتقل نمی‌گردد. فیلترهای هپا بهترین فیلترهای موجود در بازار در این زمینه هستند. با گذشت زمان و تجمع گرد و خاک، فیلترها مسدود می‌شوند و هوا نمی‌تواند از میان آن عبور کند لذا خاک در داخل هوا باقی می‌ماند و دستگاه شدیدا داغ می‌کند.

در صورتی که این حالت برای مدتی طولان ادامه پیدا کند، کاربر با خاک دادن جاروبرقی مواجه می‌شود. تنها راهکار رفع این مشکل، بسته به مدل فیلتر استفاده شده در جاروبرقی، شستشو یا عوض کردن فیلتر دستگاه است. از آنجا که نحوه تعویض فیلتر بسیار ساده است شما نیازی به کمک گرفتن از تکنسین و افراد متخصص ندارید و می‌توانید به راحتی خودتان این کار را در خانه انجام دهید.

 

4. جارو کشیدن خاک و آشغال‌های پودری

همان‌طور که گفتیم جاروبرقی‌های خانگی برای تمیز کردن و نظافت محیط خانه و کثیفی‌های معمول آن طراحی شده‌اند. لذا جارو کشیدن مقدار زیادی خاک و آشغال‌های ریزی مانند آرد و غیره می‌تواند باعث شود که کاربر در حین جارو کشیدن متوجه شود که از دستگاه خاک بیرون می‌آید.

پیشنهاد می‌شود به محض دیدن این صحنه دستگاه را خاموش کرده، فیلتر و کیسه را تمیز کنید و باقی نظافت را به روش دیگری انجام دهید. برای جلوگیری از بروز دوباره این شرایط بهتر است ابتدا بخش اعظمی از کثیفی را با استفاده از جارو دستی جمع کنید سپس برای باقی‌مانده آن از روی پرز فرش از جاروبرقی کمک بگیرید.

  دلیل خاک دادن جاروبرقی  

5. مسدود بودن لوله جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث خاک دادن جاروبرقی شود، مسدود بودن لوله آن است. در این حالت آشغال‌های ریز و درشت به تدریج در لوله جمع می‌شوند و گرد و خاک در مسیر لوله باقی می‌ماند. کاهش مکش جاروبرقی و بیشتر شدن صدای دستگاه در حین روشن بودن، از مهم‌ترین علایم مسدودیت لوله تلسکوپی است. در صورت بی‌توجهی به این علایم، خاک دادن جاروبرقی نیز به آن اضافه می‌شود.

جهت رفع این مشکل کافیست پس از خاموش کردن جاروبرقی لوله را از دستگاه جدا کرده و با فشار آب در داخل آن سعی کنید آشغال‌ها را بیرون بکشید. سپس لوله را برای چند ساعت در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود و بتوان دوباره از آن استفاده کرد.

 

6. وجود شکستگی در بدنه

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث خاک دادن جاروبرقی شما شود وجود شکستگی یا ترک در بدنه جاروبرقی است. جابه جایی غیر اصولی ضربه خوردن بدنه باعث می‌شود که ترک‌هایی ریزی بر روی آن به وجود آید و به مرور زمان بازتر شده و گرد وخاک موجود درد ستگاه را به بیرون منتقل کند. برای رفع این مشکل بهتر است بدنه را عوض کنید و یا با چسب مخصوص ترک‌های آن را بپوشانید.

 

7. کاهش مکش جاروبرقی

علت دیگری که می‌تواند باعث شود که کاربر با خاک دادن جاروبرقی خود مواجه شود، کم شدن مکش دستگاه است. خرابی تسمه، نیم سوز شدن موتور، مسدود بودن لوله و پر بودن کیسه از مهم‌ترین دلایل کاهش مکش جاروبرقی است که باعث می‌شود گرد و خاک‌های موجود در جاروبرقی پراکنده شوند و به بیرون انتقال یابند. برای رفع این مشکل باید تمامی دلایل موجود بررسی و برطرف شوند.

همینطور مقاله کاهش مکش جاروبرقی، میتواند در حل این مشکل به شما کمک کند.  
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید