علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار چیست؟

علت خاموش شدن جاروبرقی

علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار به عوامل زیادی می‌تواند بستگی داشته باشد و برخی از آنها نشانه‌ای از خرابی دستگاه است. به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از روشن کردن مجدد و استفاده از دستگاه، علت اصلی خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی خود را پیدا کنید و آن را برطرف نمایید. اگر در این باره اطلاعات زیادی ندارید پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی چیست؟

یکی از مهم‌ترین لوازم برقی خانگی جاروبرقی است. این دستگاه با استفاده از مکشی که با نیروی برق تولید می‌کند تمامی آشغال‌ها و زباله‌های روی زمین را به درون خود می‌کشد و در عرض چند دقیقه همه جا را تمیز می‌کند. خاموش شدن جاروبرقی در حین کار اتفاقی غیر منتظره است که نظافت خانه را به تعویق می‌اندازد. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند به بروز این اتفاق ختم شود و بی توجهی به آن آسیب بسیار جدی به جاروبرقی شما را در پس خواهد داشت.

 

مهم‌ترین علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار عبارت است از:

 

قطع شدن برق ساختمان

اگر انرژی جاروی شما از برق ساختمان تامین می‌شود و باطری ندارد، قطع شدن برق کلی می‌تواند باعث شود که به صورت ناگهانی جاروبرقی خاموش شده و از کار باز ایستد. برای اطمینان از وجود یا عدم وجود برق در ساختمان بهتر است دو شاخه را به پریز دیگری بزنید یا برخی چراغ‌های ساختمان را روشن و خاموش کنید.

خاموش شدن ناگهانی جاروشارژی می‌تواند مربوط به تمام شدن باطری باشد.

علت خاموش شدن جاروبرقی

جدا شدن دو شاخه از پریز

یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار باشد، جدا شدن دو شاخه از پریز است. کوتاه بودن سیم، کشیده شدن دستگاه به صورت ناگهانی، خراب بودن سیم جمع کن از مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود سیم به صورت ناخودآگاه از پریز جدا شده و خاموش گرد.

 

خرابی سیم جاروبرقی

در صورتی که سیم جاروبرقی شما در اثر فرسودگی و یا برخورد به وسایل تیز آسیب دیده باشد، احتمال قطع و وصلی جاروبرقی در هنگام استفاده از دستگاه وجود دارد. برای رفع این مشکل نیاز است تا اتصالات محکم و امن شوند و یا سیم به صورت کلی تعویض گردد.

 

داغ شدن بیش از حد جاروبرقی

در صورتی که برای مدتی طولانی از جاروبرقی استفاده کنید و یا به دستگاه فشار بیاورید، جاروبرقی پس از چند دقیقه داغ خواهد کرد. این داغ شدن می‌تواند بر موتور و قطعات داخلی فشار وارد کند و علائمی مانند علائم سوختن موتور جاروبرقی به همراه داشته باشد. به همین دلیل دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود تا اندکی خنک شود.

اکثر جاروبرقی‌ها توانایی روشن بودن و کار کردن برای 30 تا 50 دقیقه را دارند و پس از آن خاموش می‌شوند. پس اگر در این مدت زمان نمی‌توانید تمام خانه یا محیط خود را تمیز کنید بهتر است هر بخش را در یک دفعه انجام دهید و یا از جاروبرقی‌های قدرتمندتری مانند جاروبرقی صنعتی استفاده کنید.

 

خرابی ترموستات

در بهترین جاروبرقی های دنیا، برای جلوگیری از داغ شدن بیش از دستگاه قطعه کوچکی به اسم ترموستات تعبیه می‌شود که به دمای داخلی جاروبرقی حساس است. با داغ شدن بیش از دستگاه، ترموستات دستور خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را صادر می‌کند و دستگاه به یک باره از کار می‌افتد. خرابی این قطعه باعث می‌شود که دمای داخلی به اشتباه تشخیص داده شود و جاروبرقی بدون هیچ دلیلی به ناگاه خاموش شود.

کیسه جاروبرقی

پر بودن کیسه جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار باشد، پر بودن بیش از حد کیسه است. کیسه یا مخزن جاروبرقی محلی برای جمع‌آوری آشغال‌های مکش شده است و به دو صورت دائمی و یک بار مصرف وجود دارند. با پر شدن بیش از دو سوم هر کیسه، فشار زیادی به موتور وارد می‌شود که ممکن است برای جلوگیری از خرابی دستگاه، جاروبرقی به صورت ناگهانی خاموش شود.

 

کثیفی بیش از حد فیلتر

در تمامی جاروبرقی‌های موجود در بازار یک یا 2 فیلتر وجود دارد که از ورود گرد و خاک به داخل موتور و خروج آن از دستگاه جلوگیری می‌کنند. کثیفی بیش از فیلترها باعث می‌شود تا هوا به خوبی تهویه نشود و گرد و خاک در داخل جاروبرقی پراکنده گردد. این مساله باعث داغ شدن بیش از حد جاروبرقی می‌شود و می‌تواند علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار باشد.

از آنجا که فیلترها به دو دسته قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم می‌شوند، برای تمیز کردن فیلترهای جاروبرقی بر اساس مدل فیلتر خود آنها را بشویید یا با یک قطعه اورجینال تعویض کنید. این کار نیازی به متخصص و تعمیر کار ندارد و با مطالعه آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی امکان پذیر است.

 

نوسانات شدید برقی

از دیگر مواردی که می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی باشد، نوسانات شدید برقی است. این نوسانات باعث ورو فشار زیاد به جاروبرقی خصوصا موتور می‌شود و دستگاه برای محافظت از خود خاموش می‌شود و در اغلب موارد با فشردن دکمه پاور نیز روشن نخواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است جاروبرقی خود را در زمان اوج مصرف برق روشن نکنید و یا در هنگام استفاده، دیگر لوازم برقی پر مصرف مثل اتو، چای ساز یا تلوزیون خاموش باشد.

 

تنظیمات تایمر

در برخی از مدل‌های جاروبرقی زمان‌بندی مشخصی جهت استفاده از دستگاه وجود دارد تا بیشتر از حد عادی روشن باقی نماند. اگر شما از وجود این تایمر و تنظیمات آن خبر نداشته باشید احتمالا با خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی مواجه خواهید شد. برای تنظیم کردن دوباره جاروبرقی بهتر است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید تا به راحتی آن را به بهترین زمان تغییر دهید.

خرابی دکمه خاموش روشن

خرابی دکمه خاموش روشن

خرابی دکمه پاور که روشن و خاموش کردن دستگاه را بر عهده دارد، می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شما در حین کار کردن باشد. از آنجا که بی‌توجهی به این مشکل، به مشکلات بزرگ‌تری منجر خواهد شد بهتر است فورا کلید پاور جاروبرقی خود را تعویض کنید تا از بروز اتفاقاتی چون آتش‌سوزی و جرقه زدن جاروبرقی در امان باشید.

 

خرابی قطعات داخلی

خرابی قطعات داخلی جاروبرقی، در اثر فرسودگی یا استفاده مناسب اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود که دستگاه در حین کار کردن به ناگاه از کار بیفتد. در اکثر مواقع این مشکل با تعویض قطعه حا خواهد شد اما ممکن است تعمیرکار به شما پیشنهاد کند که به جای صرف هزینه جهت تعمیرات، یک جاروبرقی نو بخرید.

 

تمام شدن زغال جاروبرقی

علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار در برخی از موارد نادر به تمام شدن زغال دستگاه برمی‌گردد. در این حالت زغال داخل جاروبرقی کوتاه می‌شود و اتصال آنها با یکدیگر قطع می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار خبره در این زمینه کمک بخواهد تا این قطعه مهم را برای شما با قطعه اورجینال و اصلی تعویض نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید