علت بوی سوختگی جاروبرقی و روش رفع این مشکل

علت بوی سوختگی جاروبرقی

بوی سوختگی جاروبرقی می‌تواند به خاطر دلایل مختلف و زیادی چون سوختگی موتور جاروبرقی و عدم گردش هوا در دستگاه، مسدود شدن لوله جاروبرقی، وجود اتصالی در برد و مدار دستگاه و… رم دهد. البته قابل ذکر است که علت بوی سوختگی جاروبرقی در اکثر برندهای دستگاه مشابه و یکسان بوده و می‌توانید با تعمیر جاروبرقی و یا تعویض قطعات معیوب به رفع مشکل ایجاد شده بپردازید.

در این مطلب از سایت جاروپارو قصد داریم که به بررسی دلایل بوی سوختگی جاروبرقی بپردازیم و روش‌های رفع این مشکل دستگاه را بیان کنیم.

 

۷ علت بوی سوختگی جاروبرقی

در برخی از اوقات وجود نوسان برق می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به جاروبرقی و ایراد در قطعات اصلی و حساس دستگاه شود. از این رو نکته اول برای محافظت بهتر و حفظ کارایی و طول عمر جارو برقی بهتر است که از یک محافظ برای دستگاه خود استفاده کنید تا مشکل دیگری جهت اختلالات الکتریکی برای دستگاه رخ ندهد.

  علت بوی سوختگی جاروبرقی  

سوختن موتور جاروبرقی

اولین علت بوی سوختگی جاروبرقی به خاطر سوختن موتور دستگاه می‌باشد. سوختن موتور جاروبرقی به دلیل استفاده زیاد و طولانی‌مدت از دستگاه، جمع کردن آب و مایعات، وارد شدن گردوخاک به موتور جاروبرقی و… رخ می‌دهد. نشانه‌های وجود مشکل در موتور جاروبرقی معمولاً از طریق سروصدای زیاد از دستگاه و یا خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی مشخص می‌شود.

از این رو در صورت وجود این مشکلات، باید تعمیر و یا تعویض موتور جاروبرقی صورت گیرد تا مشکل برطرف شود. توصیه می‌کنیم که به دلیل حساسیت قطعه موتور جاروبرقی، بهتر است که یک تکنسین‌کار جاروبرقی را چک و بررسی کرده و ایرادات قطعه را رفع نماید.

 

مسدود شدن لوله جاروبرقی

جمع شدن زباله و انسداد لوله جاروبرقی با مو، پرز فرش و پر شدن کیسه زباله دستگاه می‌تواند باعث عدم جریان هوا در دستگاه و وارد شدن فشار به جاروبرقی شود که در آخر احتمال سوختگی دستگاه و بوی نامطبوع آن خواهد شد. از این رو برای جلوگیری از استشمام بوی سوختگی جاروبرقی توصیه می‌کنیم که با توجه به میزان و دفعات استفاده از جاروبرقی، ماهیانه و یا هر سه ماه یکبار، کیسه زباله دستگاه را خالی کرده و لوله جاروبرقی را نیز چک کنید تا اگر انسداد و مشکلی در این قسمت وجود داشت، آن را برطرف نمایید.

  تسمه جاروبرقی  

پاره شدن تسمه جاروبرقی

به طور معمول به دلیل استفاده زیاد از جاروبرقی ممکن است که قطعه تسمه دستگاه ایراد پیدا کند و دچار سایش بیش از حد و پارگی شود. از این رو اگر بوی سوختگی جاروبرقی شبیه به بوی لاستیک سوخته است، این ایراد و مشکل در تسمه دستگاه به وجود آمده است. ۲ نوع تسمه در جنس فلز و پلاستیک وجود دارد که اگر برای دستگاه شما، جنس پلاستیک تسمه وجود داشته، که این جنس پلاستیک یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی می‌باشد، باید این قطعه را تعویض کنید.

 

خراب شدن فن جاروبرقی

علت دیگر بوی سوختگی جاروبرقی، به خاطر ایراد و خرابی فن دستگاه می‌باشد. در واقع فن جاروبرقی وظیفه انتقال و هدایت هوای داخل دستگاه به بیرون را دارد. از این رو اگر مشکل و ایرادی در این قطعه رخ دهد، باعث داغ شدن موتور و علت بوی سوختگی جاروبرقی خواهد شد. برای رفع این مشکل باید به تعویض فن و یا همان پروانه موتور جاروبرقی بپردازید.

 

خراب شدن ترموستات جاروبرقی

یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی، مربوط به وجود ایراد و خرابی قطعه ترموستات دستگاه می‌باشد. قطعه ترموستات جاروبرقی وظیفه خاموش کردن دستگاه برای مدت زمان طولانی استفاده را دارد. از این رو اگر موتور جاروبرقی در زمان‌های طولانی و یکسره کار کند، داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه، باعث ایجاد بوی سوختگی جاروبرقی و استشمام آن خواهد شد.

از این رو برای پیشگیری از بروز این ایراد، بهتر است که در زمان‌های طولانی از جاروبرقی استفاده نکنید و یا حتی می‌توانید بین زمان‌های طولانی استفاده از دستگاه، با یک ربع خاموش کردن و استراحت دادن به دستگاه از بروز چنین ایراداتی که علت بوی سوختگی جاروبرقی خواهد شد جلوگیری کنید.

فیلتر جاروبرقی  

مسدود شدن فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی از وارد شدن گردوغبار به داخل موتور جلوگیری می‌کند. همان طور که گفتیم، داغ شدن موتور و سوختگی این قطعه می‌تواند یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی باشد. از این رو به دلیل مسدود شدن فیلتر جاروبرقی و وارد شدن آسیب به موتور دستگاه شاهد بوی سوختگی جاروبرقی خواهید بود. برای رفع این مشکل و بوی سوختگی دستگاه باید فیلتر جاروبرقی را جدا کرده و با یک مسواک و کمی مایع شستشو، فیلتر را تمیز کرده و در دستگاه نصب کنید.

 

وجود اتصالی در برد و مدار جاروبرقی

آخرین علت بوی سوختگی جاروبرقی، مربوط به وجود ایراد و مشکل در برد اصلی و مدارهای آن می‌باشد. اگر در این قطعه حساس جاروبرقی، قطعی رخ دهد و مشکلی در آن به وجود آید، باعث بوی سوختگی جاروبرقی خواهد شد. به دلیل حساسیت بالای این قطعه که نیاز به تجربه و تخصص بالایی برای چک کردن ایرادات آن خواهد داشت، بهتر است که یک تکنسین‌کار، مشکل را بررسی کرده و ایرادات موجود در جاروبرقی را رفع نماید.

نمایندگی جاروپارو

بر طبق مطالب گفته شده و بررسی علت بوی سوختگی جاروبرقی، می‌توانید برخی از مشکلات و ایرادات ساده و قابل حل در دستگاه را خودتان چک و بررسی کرده و قطعه معیوب را تعمیر و یا تعویض کنید. همچنین می‌توانید با انجام برخی اقدامات ساده چون تعویض زودهنگام و به موقع کیسه جاروبرقی، چک کردن دوره‌ای و تمیز کردن فیلتر و یا لوله دستگاه از ایجاد بوی سوختگی جاروبرقی جلوگیری کرده و به طول عمر دستگاه و کارکرد بهتر آن کمک کنید. قابل ذکر است که برخی دیگر از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی چون سوختن موتور دستگاه و تعویض برد جاروبرقی بهتر است که تکنسین‌کار دستگاه را چک و بررسی کرده و ه رفع مشکل و ایرادات جاروبرقی بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید