راز و رمزهای تمیز کردن جاروبرقی + افزایش مکش

تمیز کردن جاروبرقی

شاید تا به حال نمی‌دانستید که جاروبرقی کوچکی که همیشه خانه شما را عاری از هرگونه آشغال و گرد و خاک می‌کند، خود نیز نیاز به تمیز شدن توسط شما را دارد. تمیز کردن جاروبرقی به معنای پاک کردن سطحی بدنه آن نیست و باید تمامی قطعات داخلی به جز موتور کاملا تمیز شوند. همچنین ممکن است برخی از این قطعات نیاز به تعویض داشته باشند.

اگر درباره نحوه تمیز کردن جاروبرقی چزی نمی‌دانید با تا انتخاب این مطلب همراه باشید.

 

روش تمیز کردن جاروبرقی

جاروبرقی مانند هر لوازم برقی خانگی دیگر با نگهداری اصولی و استفاده صحیح، عمر بیشتری خواهد کرد. به همین دلیل نیاز است که هر 6 ماه تا یک سال یک بار، آن را به صورت کلی تمیز کنید. این کار باعث کاهش فشار بر روی موتور و افزایش عملکرد و مکش آن در هنگام جارو کردن آشغال‌ها می‌شود.

لازم به ذکر است که هرچه از جاروبرقی بیشتر استفاده کنید باید به دفعات بیشتری تمیز شود. پس هر زمان که احساس کردید جاروبرقی مکش خود را از دست داده است، پیش از مراجعه به یک تعمیرکار مجرب، آن را کاملا تمیز کرده و میزان مکش را دوباره امتحان نمایید. در صورتی که علایم سوختگی موتور جاروبرقی را در دستگاه نداشته باشید احتمال رفع مشکل با انجام تمامی مراحل تمیز کردن جاروبرقی بسیار بالاست.

  بهترین روش تمیز کردن جاروبرقی  

نحوه تمیز کردن جاروبرقی چند مرحله دارد که بسیار ساده و راحت است. بهتر است قبل از شروع کار این وسایل را آماده کنید:

  • بشکاف خیاطی
  • قیچی کوچک
  • مسواک
  • آب ولرم
  • وان بزرگ
  • شوینده ملایم
  • پاکت جاروبرقی (در صورت نیاز)
  • فیلتر جدید (در صورت نیاز)

پس از محیا کردن لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن جاروبرقی، کافیست به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

 

تمیز کردن وسایل جانبی

تمامی سری‌ها و برس‌های جانبی موجود در جاروبرقی که برای تمیز کردن جاهای باریک و پرده‌ها به کار می‌رود را از دستگاه خارج کنید. داخل یک وان بزرگ کمی آب ولرم و شوینده بریزید و سری‌ها را برای چند دقیقه در داخل آن قرار دهید تا کاملا پاکیزه شوند. شما می‌توانید از یک مسواک برای تمیز شدن بیشتر نیز کمک بگیرید.

 

تمیز کردن لوله

لوله جاروبرقی وظیفه انتقال آشغال‌ها از طریق مکش ایجاد شده را دارد. به همین دلیل ممکن است با گذشت زمان، اندکی از این آشغال‌ها در مسیر لوله گیر کند. مثل موی بلند، پلاستیک‌های کوچک، تکه‌های چوب و…

برای تمیز کردن لوله، کافیست آن را از دستگاه خارج کنید و وجود مانع در داخل آن را بررسی نمایید. تکان دادن‌ها ملایم در اکثر مواقع می‌تواند این آشغال‌ها را به بیرون بکشد اما اگر موفق نشدید می‌توانید از فشار آب به داخل لوله‌ها کمک بگیرید.

در روش تمیز کردن جاروبرقی و لوله آن شما می‌توانید پس از خروج آشغال‌های بزرگ در مسیر لوله، آن را در داخل وان آب و شوینده قرار دهید تا تمامی خرده‌ریز‌های کوچک و گرد و خاک‌هایی که وجود دارند، خارج شوند.

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش مکش جاروبرقی، گیر کردن آشغال‌های کوچک در مسیر لوله است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در هنگام جاروبرقی کشیدن از ورود زباله‌های نسبتا بزرگ به داخل جاروبرقی جلوگیری کنید.

 

تمیز کردن سری اصلی و غلطک

سری اصلی که به آن پارو نیز می‌گویند نسبت به دیگر قطعات جاروبرقی تماس بیشتری با فضای بیرون دارد. به همین دلیل تمامی موهای موجود بر روی زمین و موارد دیگری مانند نخ و پلاستیک را به خود جذب می‌کند. این مساله می‌تواند از چرخش غلطک‌ها جلوگیری کند و از میزان مکش دستگاه نیز بکاهد.

برای رفع این مشکل نیاز است تا در روش تمیز کردن جاروبرقی خود، تمیز کردن غلطک‌ها را نیز بگنجانید. برای این کار تنها کافیست از یک بشکاف خیاطی برای جدا کردن موها از فرچه جاروبرقی کمک بگیرید و با یم قیچی کوچک آن را آزاد کنید. توصیه می‌شود این کار را با آرامش و بدون استفاده از فشار زیاد به غلطک انجام دهید تا به دستگاه آسیبی نرسد.

  روش تمیز کردن سری جاروبرقی  

تمیز کردن کیسه جاروبرقی

کیسه جاروبرقی مکانی است که تمامی آشغال‌های جذب شده به داخل دستگاه در آنجا جمع‌آوری می‌شود. به همین دلیل نیاز است که بسته به تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی، هر چند وقت یک بار کیسه را چک کرده و در صورت پرشدن دو سوم از کیسه، آن را تعویض نمایید.

لازم به ذکر است که در برخی از مدل‌های جدید، چراغی تعبیه شده که زمان تعویض کیسه را به شما اطلاع می‌دهد و شما می‌تواند در این زمان به تمیز کردن جاروبرقی خود به وصرت کلی بپردازید.

جهت تعویض کیسه نیاز است که از نمایندگی برند جاروبرقی خود یک کیسه جدید خریداری کنید. سپس درب جاروبرقی را باز کرده و کیسه را از جای خود خارج نمایید. کیسه جدید را با سمت دریچه وارد جای خود کنید تا کاملا محکم شود. سپس درب جاروبرقی را ببندید و از جاروبرقی در مواقع نیاز استفاده کنید.

 

نکته مهم در تمیز کردن جاروبرقی

رخی از مدل‌های موجود درباز مانند جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی سطلی ایرانی، به جای کیسه‌های یکبار مصرف، دارای کیسه‌های دائمی هستند که نمی‌توان آن را تعویض کرد. برای تمیز کردن این کیسه نیاز است که پس از تخلیه آشغال‌ها ان را به صورت ملایم بتکانید تا تمامی گرد و خاک‌های موجود بر روی بدنه خارج شوند. سپس کیسه را در داخل آب ولرم قرار دهید و استفاده از مسواک سعی کنید آن را تمیزتر کنید.

 

تمیز کردن یا تعویض فیلتر

فیلتر جاروبرقی به عنوان تصفیه کننده هوا عمل می‌کند و وظیفه دارد از ورود گرد و خاک به داخل موتور و هوای بیرون از دستگاه جلوگیری نماید. این فیلتر با جذب گرد و خاک به درون خود پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهد به همین دلیل در روش تمیز کردن جاروبرقی اصلا تمیز کردن فیلترها را از قلم نیندازید.

برای تمیز کردن فیلترها نیاز است که درب فیلتر را باز کرده و فیلتر را از درون آن خارج کنید. برخی از مدل‌های فیلترها توانایی شستشه شدن با آب را دارند. این فیلترها به طور معمول با حرف W مشخص می‌شوند. در صورت که فیلتر شما جزو این مدل است، تنها کافیست با مقداری آب و مسواک آن را کاملا تمیز کنید.

در صورتی که فیلتر شما در برابر آب مقاومت نداشته باشد باید با فشار هوا و یا ضربه‌ها ملایم و استفاده از مسواک گرد و خاک جمع شده در آن را آزاد نمایید. لازم به ذکر است که فیلتر‌ها دائمی نیستند و پس از چند باز تمیز کردن جاروبرقی، نیاز است تا آنها را تعویض نمایید.

 

اگر به وجود گرد و خاک در هوا آلرژی دارید، توصیه می‌کنیم سرویس کردن فیلترها را به صورت مستمر در هنگام تمیز کردن جاروبرقی انجام دهید. بهترین فیلترهای موجود در بازار برای جاروبرقی، فیلترهای هپا هستند که تا درصد بالایی از ذرات معلق را به خود جذب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید