نحوه تعویض بلبرینگ جاروبرقی در منزل

نحوه تعویض بلبرینگ جاروبرقی در منزل

در تمام جاروبرقی‌ها از ۲ بلبرینگ در ابتدا و انتهای موتور دستگاه استفاده شده است که به عملکرد بهتر موتور کمک می‌کند. مهمترین دلایلی که باعث لزوم تعویض بلبرینگ جاروبرقی می‌شود، عبارت از ورود گردوخاک زیاد به دستگاه، کثیف بودن فیلترها و استفاده طولانی مدت و زیاد از جاروبرقی می‌باشد. با توجه به برخی نکات و موارد لازمه در نحوه تعویض این قطعه می‌توانید خودتان این امر را در منزل انجام دهید.

در این مطلب از سایت جاروپارو قصد داریم که به آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی بپردازیم و نکات لازمه را ذکر کنیم.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ جاروبرقی

اگر شاهد بلندتر شدن صدای جاروبرقی و کاهش مکش آن در مقایسه با عملکرد گذشته دستگاه و صدای پایین آن بوده‌اید، علت مشکل به خاطر خرابی و وجود ایراد در قطعه بلبرینگ جاروبرقی می‌باشد که باید خیلی سریع آن را تعویض نمایید. در برخی از مواقع به دلیل وارد شدن ضربه به دستگاه و یا کیفیت پایین این قطعه جاروبرقی، دستگاه خیلی سریع‌تر دچار مشکل شده و باید به تعویض بلبرینگ جاروبرقی بپردازید.

  آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی  

در این عنوان به آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی می‌پردازیم. در ابتدا برای تعمیر جاروبرقی باید تمام قطعات جانبی جاروبرقی یعنی لوله دستگاه، کیسه و پاکت جاروبرقی، فیلترها و… را از دستگاه جدا کنید. سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی، پوشش محافظی موتور جاروبرقی را باز کرده و جدا کنید. در برندهای مختلف جاروبرقی، محل قرار گرفتن موتور دستگاه متفاوت می‌باشد. اما نکته قابل توجه این است که در قسمت بالا و پایین موتور جاروبرقی، ۲ بلبرینگ تعبیه شده است.

مقاله پیشنهادی جاروپارو: آموزش باز کردن جاروبرقی

برای انجام این کار باید ابتدا موتور، فپ، زغال‌های دستگاه و قطعه استاتور را باز کنید. اگر برای اولین بار اقدام به انجام این کار می‌کنید و در مورد نحوه تعویض بلبرینگ جاروبرقی مهارت و تجربه لازمه را ندارید، توصیه می‌کنیم که بهتر است با استفاده از یک گوشی از ابتدای انجام کار تعویض قطعه را فیلمبرداری کنید تا مشکلی بابت اتمام کار و بستن قطعات دستگاه رخ ندهد. البته می‌توانید از طریق آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی بدون هیچ نگرانی به انجام این کار بپردازید.

بهتر است برای جلوگیری از آسیب قطعه برد الکترونیکی جاروبرقی، این قطعه را نیز جدا کرده و یا پیچ‌های بدنه قطعه را باز کرده و با سیم‌های متصل آن در سمت دیگری قرار دهید. سپس پیچ‌های موتور را نیز باز کرده و قطعه موتور را نیز جدا کنید.

فن موتور جاروبرقی در پشت صفحه محافظ فلزی موتور قرار دارد. باید پیچ‌های این صفحه محافظ فلزی را که در انتهای موتور قرار داشته را باز کنید و مهره فن موتور را نیز جدا کنید. در مرحله بعد باید زغال‌های کربنی موتور را باز کنید. با باز کردن سر سیم‌های زغال موتور می‌توانید این قطعه را باز کنید.

البته بهتر است که این قطعه را نیز چک کنید تا اگر کوتاه شده و ایرادی دارد، آن را نیز تعویض کنید تا مشکل و ایرادی مجدداً برای جاروبرقی رخ ندهد. قابل ذکر است که باید هر ۲ زغال کربنی موتور جاروبرقی را همزمان تعویض کنید.

بلبرینگ جاروبرقی

در آخر نیز قطعه استاتور را باز کرده و بست فنری آن را به سمت پایین فشار داده و جدا کنید. هر قسمت این قطعه واشر داشته که باید آن را جدا کرده و در زمان متصل کردن قطعات آنها را وصل کنید.

سپس برای این کار چند ضربه آرام به قطعه بزنید و جدا کنید. اگر نتوانستید قطعه را جدا کنید با یک پیچ گوشتی کمی به قطعه فشار بیاورید تا جدا شود. حتما توجه داشته باشید که در زمان تهیه قطعه بلبرینگ حتماً قطعه اصل و اورجینال برند جاروبرقی را خریداری کنید تا مشکلی بابت کیفیت و اصالت قطعه رخ ندهد. همچنین باید به تعویض هر دو بلبرینگ جاروبرقی بپردازید.

از این رو بعد از جدا کردن بلبرینگ‌ها، قسمت شافت استاتور را تمیز کرده و به تعویض بلبرینگ جاروبرقی و جایگزینی قطعه جدید بپردازید. سپس بر طبق مراحل گفته شده باید به صورت مرتب تمام قطعات را مجدداً به دستگاه متصل کنید.

از این رو قطعات باز شده را دوباره به همان طریق ابتدای کار در محل خود در جاروبرقی وصل کنید. در زمان وصل کردن موتور جاروبرقی، بهتر است که تمام قسمت‌های این قطعه را تمیز کنید. در واقع به دلیل حساسیت بالای این قطعه و عملکرد اصلی آن برای جاروبرقی، وارد شدن گردوخاک به داخل قطعه می‌تواند باعث آسیب رساندن به آن و خرابی و ایراد قطعات شود که می‌توانید با تمیز کردن، از این امر جلوگیری کنید.

آموزش تعویض بیلبرینک جاروبرقی  

نمایندگی جاروپارو

بر طبق مطالب گفته شده می‌توانید با توجه به آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی که در این مطلب ذکر کردیم به تعویض این قطعه و رفع مشکل دستگاه بپردازید. اما اگر با توجه به محتوای فوق، در نحوه تعویض بلبرینگ جاروبرقی دچار مشکل شدید، می‌توانید از طریق تماس با نمایندگی جاروپارو به رفع مشکل دستگاه خود بپردازید. تکنسین‌کاران مجرب نمایندگی قادر به تعویض بلبرینگ جاروبرقی هر نوع برند دستگاه شما در کمترین زمان و با استفاده از قطعات اورجینال و اصل برند جاروبرقی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید