بررسی کاربردی هر یک از اجزای جاروبرقی

معرفی کامل اجزای جاروبرقی

یکی از مهم‌ترین لوازم برقی موجود در هر خانه، جاروبرقی است که در نظافت سطوح مختلف کمک بزرگی می‌کند. جهت استفاده بهتر و اصولی از این دستگاه پیشنهاد می‌شود که با تمام اجزای جاروبرقی به صورت کامل آشنایی داشته باشید تا بتوانید از آنها به درستی استفاده کنید و کارایی هریک را بدانید.

اگر به تازگی جاروبرقی خود را خریده‌اید و چیزی درباره قطعات آن و نحوه استفاده از آنها نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

معرفی کامل اجزای جاروبرقی

آشنایی با قطعات جاروبرقی می‌تواند به شما کمک کند که کارایی دستگاه خود را به حداکثر برسانید و در صورت بروز هرگونه مشکل، به سرعت علت آن را پیدا کرده و برای رفع آن اقدام نمایید. در این قسمت از بزرگترین و مهم‌ترین قطعات شروع می‌کنیم که خرابی‌شان به منزله خرابی کل دستگاه است و در آخر به قطعات یدکی و کوچکی می‌پردازیم که تنها برای افزایش کارایی جاروبرقی استفاده می‌شود.

 

1. موتور

موتور به عنوان قلب تپنده جاروبرقی محسوب می‌شود و خرابی‌اش به منزله نداشتن مکش است. با نبودن مکش در جاروبرقی امکان جمع آوری آشغال‌های ریز و درشت وجود ندارد و عملا دستگاه کاری نمی‌تواند انجام دهد. این قطعه با استفاده از نیروی برق، خلا مناسبی را ایجاد می‌کند که آشغال‌ها را از طریق لوله‌ها به داخل بکشد و به کیسه منتقل نماید.

قدرت موتور با معیار وات مشخص می‌شود و جاروبرقی‌های معمولی قدرتی بین 1400 تا 2500 وات دارند که برای استفاده خانگی و آشغال‌های خشک و ریز مناسب است.

باید بدانید که اکثر موتورهای جاروبرقی‌های خانگی توانایی مکش مایعات و آب را ندارند و ورود آنها به داخل دستگاه، می‌تواند منجر به سوختن موتور شود. از مهم‌ترین علائم سوختگی یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی می‌توان به شنیدن بوی سوختگی، داغ شدن بدنه و کاهش مکش اشاره کرد.

در صورت خرابی و سوختن موتور نیاز است که یک تکنسین مجرب در این زمینه نگاهی به دستگاه شما بیندازد و میزان مشکل به وجود آمده را بررسی کند. لذا جهت تعیین هزینه و چگونگی تعویض موتور خود با یک تعمیرکار جاروبرقی مشورت کنید و بدون داشتن ابزار و اطلاعات تخصصی در این زمینه کاری انجام ندهید.

    موتور جاروبرقی یکی از حیاتی ترین اجزای جاروبرقی  

2. کیسه یا پاکت جاروبرقی

یکی دیگر از اجزای جاروبرقی که در عملکرد دستگاه نقش بسیار مهمی دارد کیسه یا پاکت آن است. با انتقال آشغال‌ها به داخل جاروبرقی، تمامی آنها به سمت کیسه پشت موتور انتقال پیدا می‌کنند تا کاربر نسبت به تخلیه آن اقدام کند.

این قطعه در برخی از مدل‌ها به صورت دائمی و در برخی دیگر یک بار مصرف است. پر شدن بیش از حد کیسه می‌تواند باعث کاهش مکش و ورود گرد و خاک به موترو شود و سوختگی موتور جاروبرقی را در پی داشته باشد.

با پر شدن کیسه دائمی باید آن را کاملا تمیز کرده و به جای خود بازگردانید. اما اگر در جاروبرقی شما از پاکت یک بار مصرف استفاده شده تنها کافیست پس از پر شدن نیمی از پاکت آن را دور بیندازید و پاکت تمیز دیگری را جایگزین آن کنید.

با توجه به اینکه جایگزین کردن پاکت بهداشتی‌تر از تمیز کردن کیسه دائمی است؛ پیشنهاد می‌شود مدل‌هایی را انتخاب کنید که از پاکت در آنها استفاده شده است. این پاکت‌ها نوعی فیلتر نیز به حساب می‌آیند که از پخش شدن گرد و خاک در محیط داخلی دستگاه جلوگیری می‌کنند.

    کیسه جاروبرقی از کاربردی ترین اجزای جاروبرقی    

3. فیلتر

فیلتر یکی از اجزای مهم جاروبرقی است که کثیفی بیش از حدش می‌تواند منجر به سوختن موتور و کاهش کارایی جاروبرقی شود. این قطعه با استفاده از لایه‌های متفاوتی که دارد گرد و خاک موجود در داخل دستگاه را به خود جذب می‌کند تا وارد موتور نشود و در هوای آزاد خانه نیز منتشر نگردد.

همان‌طورکه پیشتر گفتیم ورود گرد و خاک به موتور باعث داغ شدن این قطعه و سوختنش می‌شود و انتشار گرد و خاک و ذرات معلق به بیرون نیز می‌تواند حساسیت‌های تنفسی و آلرژی‌های اعضای خانواده را تشدید ببخشد.

فیلترها تا حد زیادی می‌توانند ذرات معلق ریز را در درون خود نگه دارند. نسل جدید فیلترها با نام هپا توانایی جذب گرد و خاک تا 99.9 % را داراست. برخی از فیلترها دائمی هستند و تنها لازم است که با مقداری آب و شوینده آنها را تمیز کنید. اما اکثرفیلترهای هپا یکبار مصرف هستند و باید هر 6 ماه یک بار تعویض شوند.

یک راهکار افزایش مکش جاروبرقی همین تعویض به موقع فیلترهاست. محل قرارگیری فیلتر میان کیسه و موتور است تا بتواند تمامی ذرات معلق را به خود جذب نماید. در برخی از مدل‌ها از دو فیلتر استفاده می‌شود و یکی از آنها در دریچه خروج هوا قرار می‌گیرد و به صورت اختصاصی از ورود گرد و خاک به هوای بیرون جلوگیری به عمل می‌آورد.

  فیلتر جاروبرقی، از تاثیر گذارترین اجزای جاروبرقی بر سلامت موتور  

4. لوله خرطومی

همه آنچه که باید در مورد راهنمای خرید جاروبرقی بدانید این است که هرچه قطعات از کیفیت و تکنولوژی بالاتری برخوردار باشند عمر دستگاه و عملکردش بهتر خواهد بود. یکی از قطعاتی که در عملکرد دستگاه تاثیر مهمی دارد، لوله خرطومی است. این لوله به بدنه جاروبرقی متصل می‌شود و مکش را لوله تلسکوپی انتقال می‌دهد.

هرچه جنس این لوله بهتر باشد خلا بهتری ایجاد می‌شود و مکش با بالاترین حد ممکن به لوله تلسکوپی انتقال پیدا خواهد کرد. این لوله قابلیت چرخش 360 دارد تا استفاده از دستگاه راحت‌تر شود و نیازی به جا به جایی زیاد بدنه نداشته باشید.

اگر آشغال تیز و برنده‌ای را با جاروبرقی جمع کنید احتمال اینکه به بدنه داخلی لوله آسیب برسد بسیار بالاست. سوراخ شدن لوله خرطومی به معنای کاهش وجود خلا در آن است و می‌تواند در مکش دستگاه تاثیر بدی داشته باشد. برای رفع این مشکل بهتر است لوله به صورت کامل تعویض شود اما اگر سوراخ خیلی کوچک است می‌توانید با چسب مخصوص این سوراخ را مسدود کنید.

 

5.  لوله تلسکوپی

جاروبرقی کشیدن در گذشته بسیار خسته کننده وسخت بود چرا که بدن کاربر در وضعیت بدی قرار می‌گرفت. امروزه تولیدکنندگان این وسیله در طراحی اجزای جاروبرقی سعی دارند که آن را کاملا ارگونومی طراحی نمایند تا استفاده از دستگاه راحت‌تر شود. یکی از قطعات جاروبرقی که نقش مهمی در ارگونومی شدن دستگاه دارد لوله تلسکوپی است. این لوله بر اساس قد کاربر می‌تواند تنظیم شود و از قوز کردن آن در حین جاروبرقی کشیدن جلوگیری می‌کند. همچنین شما می‌توانید پس از خاموش کردن دستگاه لوله را در خود جمع کنید تا جای کمتری را در منزل اشغال نماید. این لوله از جنس آلومینیوم مرغوب است و وزن بسیار کمی دارد.

6. مخزن شیشه‌ای

در برخی از مدل‌های جاروبرقی بدون کیسه، به جای پاکت جمع آوری آشغال از مخزنی شیشه‌ای استفاده می‌شود که آشغال‌ها در آن فشرده می‌گردند تا جای کمتری بگیرند.

این مخازن دائمی هستند و با تخلیه شدن محتویات داخلی و شستن آن با آب ولرم دوباره می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. زیباییی ظاهری، دیده شدن آشغال‌های جمع شده و جلوگیری از خروج گرد و خاک به بیرون مخزن از مهم‌ترین ویژگی‌های این مدل مخزن هستند.

  مخزن جاروبرقی های بدون کیسه  

قطعات فرعی جاروبرقی

برخی از اجزای جاروبرقی جهت سهولت در استفاده از دستگاه تولید شده‌اند و خرابی‌شان به منزله خرابی کل دستگاه نیست. تنها ممکن است با خراب شدنشان کاربر را به زحمت بیشتری بیندازند و یا عملکرد دستگاه اندکی کاهش پیدا کند. این اجزای جاروبرقی عبارتند از:

1. سری پارویی

یکی دیگر از اجزای جاروبرقی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم سری پارویی آن است که به لوله تلسکوپی متصل می‌شود. این سری که شکلی شبیه پارو دارد، پر کاربردترین سری جاروبرقی است که جهت سر خوردن بر روی زمین طراحی شده و از آن بر روی فرش و سرامیک و دیگر سطوح صاف استفاده می‌گردد.

برس مویی کوچکی که در زیر این سری نصب شده باعث می‌شود که آشغال‌های بر روی سرامیک بهتر جمع آوری شوند. این برس بر روی فرش و دیگر سطوح می‌تواند جمع گردد.

 

2. سری‌های یدکی

سری‌های دیگری در جاروبرقی قرار داده می‌شود تا در هنگام نیاز به آنها مورد استفاده قرار بگیرند. این سری‌ها اگرچه جز اجزای اصلی جاروبرقی نیستند اما می‌تواند به کاربر در تمیز شدن راحت‌تر سطوح کمک زیادی بکند.

سری مخصوص تمیز کردن مبلمان و پرده، سری مخصوص جاهای تنگ و باریک و سری مخصوص جمع آوری موی حیوانات از مهم‌ترین سری‌های یدکی هستند.

 

3. سیم جمع کن

انرژی مورد نیاز جاروبرقی از طریق برق ساختمان تهیه می‌شود و به همین دلیل در تمام جاروبرقی‌های خانگی بین 5 تا 9 متر سیم وجود دارد. هرچه سیم بزرگتر باشد کاربر به راحتی و بدون نیاز به عوض کردن پریز، می‌تواند به نظافت خود ادامه دهد. البته سیم جاروبرقی اگر خیلی بلند باشد می‌تواند در هم بپیچد و کاربر را کلافه کند.

با تمام شدن استفاده از جاروبرقی کاربر باید تمام اجزای جاروبرقی را جمع کند و در جای مشخصی بگذارد. همیشه جمع کردن سیم برای کاربر کاری سخت و زمان‌بر است. به همین دلیل سیم جمع کن مکانیکی در جاروبرقی‌ها قرار داده شد که با فشردن یک دکمه سیم در داخل بدنه جمع می‌شود.

خراب شدن این قطعه باعث می‌شود که سیم به داخل کشیده نشود و بیرون باقی بماند. برای تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی مشکل نیاز است که این قطعه جاروبرقی مورد تعمیر یا تعویض قرار بگیرد.

 

4. دکمه‌ها

بر روی بدنه و در برخی مدل‌ها بر روی دسته دکمه‌هایی وجود دارد که عملکرد جاروبرقی را کنترل می‌کنند. دکمه قدرت برای خاموش و روشن کردن جاروبرقی به کار می‌رود. دکمه بعدی به یکی از اجزای جاروبرقی یعنی سیم جمع کن کمک می‌کند. کاربر در زمانی که می‌خواهد سیمی که به بیرون کشیده شده، کاملا در درون بدنه جمع کند این دکمه را به آرامی می‌فشارد.

دکمه دیگری که تنها بر روی برخی مدل‌ها موجود است دکمه‌ای جهت کنترل میزان مکش موتور است. شما با فشردن دکمه + می‌تواند میزان مکش را بیشتر کرده و به حداکثر برسانید. این مکش با فشردن دکمه – کاسته می‌شود تا بتوان از آن در سطوح حساسی مثل پرده‌ها استفاده کرد.

خرابی هریک از این دکمه‌ها باعث می‌شود که از قابلیت آن نتوان بهره برد. البته این به منزله امکان استفاده از جاروبرقی نیست اما مطمئنا کاربر به زحمت بیشتری خواهد افتاد.

  دکمه ها از حساس ترین قسمت های جاروبرقی    

5. چرخ

یکی دیگر از اجزای جاروبرقی که می‌تواند استفاده از دستگاه را راحت و بی‌دردسر کند، چرخ‌های آن است. به طور معمول در هر جاروبرقی 3 تا 4 چرخ وجود دارد که بدنه را بر روی خود حمل می‌کند. این چرخ‌ها به اتنقال راحت بدنه کمک می‌کند و دیگر نیازی به بلند کردن آن از روی زمین نیست. جنس چرخ‌های جاروبرقی از پلاستیک فشرده مرغوب است که تا می‌تواند تا سالیان سال سالم باقی بماند.

 

6. چراغ

بر روی هر جاروبرقی چراغ کوچکی وجود دارد که روشن شدن دستگاه را به اطلاع کاربر می‌رساند. این چراغ به معنای وجود برق در مدار است و خاموشی‌اش می‌تواند خبر از خرابی در اتصالات داخلی بدهد.

در برخی از مدل‌های چراغ دیگری وجود دارد که در هنگام پر شدن کیسه جاروبرقی روشن می‌شود تا کاربر نسبت به تعویض یا تمیز کردن کیسه اقدام کند. این چراغ‌های به طور معمول بر روی بدنه قرار دارند و در جایی هستند که به راحتی بتوان آنها را دید.

 

7. فیلتر سایکلون

یکی دیگر از اجزای جاروبرقی که تنها در برخی از مدل‌های موجود در بازار از آنها استفاده می‌شود، فیلتر سایکلون است. این فیلتر که به دسته جاروبرقی متصل می‌شود آشغال‌های درشت را به سوی خود هدایت می‌کند تا از پر شدن سریع کیسه جلوگیری نماید.

همچنین در اکثر مواقع اشیا ریزی که به صورت ناخواسته به داخل دستگاه کشیده می‌شود در فیلتر سایکلون می‌افتند. خرابی این فیلتر تاثیر خاصی بر روی عملکرد دستگاه ندارد و در صورت شکسته شدن باید با یک فیلتر جدید جایگزین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید