آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی بوش، سامسونگ و دیگر مارک ها

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی

یکی از مهم‌ترین قطعات هر جاروبرقی، فیلتر آن است که از ورود گرد و خاک به داخل موتور جلوگیری می‌کند. این قطعه پس از مدتی استفاده مسدود می‌شود و عملکرد مثبت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل باید به صورت متناوب تعویض شود. اگر درباره آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی چیزی نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی

از آنجا که ورود گرد و غبار، آشغال‌های ریز و رطوبت اندک باعث بروز علائم سوختن جاروبرقی می‌شود، وجود فیلتر در داخل دستگاه، به امری مهم و اجتناب ناپذیر مبدل شده است. این فیلتر علاوه بر غربالگری ذرات معلق و ریز و جلوگیری از ورودشان به موتور، باعث می‌شود که در هوای آزاد نیز منتشر نشوند و از بروز حساسیت‌های تنفسی تا حد زیادی جلوگیری شود.

اگر فرد سالمند یا کودکی در خانه دارید و یا از حساسیت‌ها تنفسی رنج می‌برید از آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی غافل نشوید و به موقع آن را عوض کنید.

لازم به ذکر است شما می‌توانید با خرید بهترین جاروبرقی های موجود در بازار مانند بوش، آاگ و… از جدیدترین و موثرترین فیلترها بهره‌مند شوید. همچنین در برخی از مدل‌ها جهت فیلتراسیون حرفه‌ای‌تر، از دو فیلتر مجزا استفاده شده است.

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی

  1. اکثر فیلترها در داخل جاروبرقی و بالای کیسه قرار دارند. پس ابتدا درب دستگاه را باز کرده و فیلتر را پیدا کنید.
  2. به آرامی و با دقت فیلتر قدیمی را از جای خود خارج کنید. نحوه خارج کردن فیلتر، بسته به مدل دستگاه ممکن است کمی متفاوت باشد. در برخی از موارد کشویی است و در موارد دیگر نیز با فشردن دکمه‌ای کوچک از جای خود جارج می‌شوند.
  3. فیلتر فابریک و اوجینال جدید را در جای خود وارد کنید و از قرار گرفتن کامل آن مطمئن شوید.
  4. در صورتی که دستگاه شما دو فیلتر مجزا دارد، فیلتر دوم در پشت کیسه قرار گرفته است و بهتر است هر چند ماه یک بار نیز آن را تمیز یا تعویض نماید. لازم به ذکر است که آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی برای فیلتر دم نیز کاملا مشابه فیلتر قبلی و پیچیدگی خاصی برای شما نخواهد داشت. لذا برای تعویض فیلتر شما نیازی به تعمیر جاروبرقی بوش یا دیگر برندها نخواهید داشت و خودتان از پس آن بر خواهید آمد.
  5. درب جاروبرقی را ببندید و دستگاه رو روشن کنید. اگر جاروبرقی شما مجهز به دکمه کنترل مکش است مکش آن را در کمترین حالت تنظیم نمایید سپس آن را کم کم افزایش دهید. افزایش تدریجی مکش باعث می‌شود که به فیلتر تازه فشار وارد نشود و پاره نگردد.
نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی

انواع فیلترهای جاروبرقی

با پیشرفت تکنولوژی و شناخت بهتر مشتریان، فیلترهای متفاوتی در بازار وجود دارند که عملکرد و استفاده متفاوتی دارند. مهم‌ترین روش بخش بندی فیلترها، بر اساس نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی انجام می‌شود که عبارتند از:

 

فیلتر قابل شستشو

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم برخی از بهترین برندهای جاروبرقی برای راحتی بیشتر کاربران، فیلترهای قابل شستشویی را طراحی کرده‌اند. این فیلترها نیاز خرید قطعه جدید را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و کاربر تا چندین دوره تنها کافیست پس از خارج کرده فیلتر از جای خود آن را کاملا با آب ملایم بشوید و پس از خشک شدن آن را به جای خود بازگرداند.

بنابراین با داشتن فیلترهای قابل شستشو شما نیازی به تعویض فیلتر نخواهد داشت. این فیلترها با حرف W که مخفف کلمه WATER هستند مشخص می‌شوند و در صورت نبودن این حرف بر روی فیلتر، به هیچ عنوان قابل شستشو نخواهند بود.

فیلتر بوش

فیلتر غیر قابل شستشو

فیلترهای غیر قابل شستشو کلمه W را بر روی خود ندارند و باید پس از کثیف شدن کامل فیلتر و تمام شدن عمر مفیدشان آنها را تعویض نمایید. آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی در قسمت قبلی گفته شد با این حال شما می‌توانید برای افزایش طول عمر قطعه و فیلتراسیون بهتر هوا، هر دو هفته یک بار فیلتر بالایی را از جای خود خارج کنید و با تکان دادن و باد گرفتن، گرد و خاک موجود در آن را خارج نمایید.

فیلترهای جاروبرقی تاثیر زیادی بر مکش دستگاه دارد و در صورت مسدود شدن فشار زیادی را بر موتور وارد می‌کند که می‌تواند موجب سوختن جاروبرقی نیز شوند. بهترین زمان برای تعویض فیلتر جاروبرقی بسته به مدل و نوع فیلتر متفاوت است.

برخی معتقدند که با هر بار تعویض کیسه جاروبرقی لازم است که فیلتر نیز تعویض شود. اما معمولا این فیلترها هر 6 ماه یک بار تعویض می‌شوند. البته ارتباط زیادی با نوع زباله‌های و آشغال‌هایی که با آن جمع می‌کنید نیز دارد. با این حال شما می‌توانید با نمایندگی جاروبرقی خود تماس بگیرید و بهترین زمان برای تعویض فیلتر جاروبرقی خود را جویا شوید.

با تعویض فیلتر بر اساس اموزش تعویض فیلتر جاروبرقی، مکش دستگاه باید تا حد زیادی افزایش پیدا کند و میزان آن در حد روزهای اول خود ‌شود. با این حال اگر تغییرات خاصی در فیلتر مشاهده نکردید احتمالا وقت تعویض یا خالی کردن کیسه جاروبرقی نیز فرا رسیده است.

فیلتر جاروبرقی

کیسه جاروبرقی به دو نوع دایمی و یک بار مصرف تقسیم می‌شوند. در مدل دائمی شما باید پس از پر شدن 60 درصد از مخزن، با تکان داردن کیسه آن را تمیز کنید. به دلیل انتشار مقدار زیادی گرد و خاک در هوا، کیسه یک بار مصرف از طرفداران بیشتری برخوردار است. برخی تعویض کیسه را بخشی از آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی می‌دانند چرا که کیسه پر فیلترها را بیشتر کثیف می‌کند.

برای تعویض کیسه جاروبرقی نیاز است که کیسه قبلی را از جای خود بیرون بکشید و مستقیما آن را دور بیندازید. سپس کیسه فابریک را از پلاستیک خارج کرده و در جای خود قرار دهید. لازم به ذکر است که جارو کردن زمین خیس یا مرطوب باعث می‌شود که آب وارد فیلتر شده و منافذ آن کاملا بسته شود. این مساله موجب وارد شدن فشار به دستگاه می‌گردد.

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی تنها می‌تواند فیلتر شما را تعویض کند و به منزله فیلتراسیون کامل هوا نیست. این موضوع با نوع فیلتر استفاده شده در دستگاه شما بستگی دارد و بهترین نوع فیلتر در حال حاضر فیلتر هپا هستند که 99.99 درصد از ذرات معلق هوا را در خود جذب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید